KONUSU KİTAP VE EDEBİYAT OLAN HARİKA FİLMLER


 

‘’Kitaplarım bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.’’ WILLIAM SHAKESPEARE

       Güzel sanatların geleneksel altı dalı olan resim, heykel, mimari, müzik, dans ve şiire sonradan eklenen sinema, nam-ı diğer ‘’Yedinci Sanat’’ teknolojik imkânların artmasıyla son yıllardaki ihtişamlı yükselişini sürdürüyor. Neredeyse her yıl yüzlerce film izleyiciyle buluşurken, bunlardan bazıları milenyum hızında hayatlar yaşayan bizlerin gözünün önünden rüzgâr gibi geçip gidiyor. Netflix’in de çevrimiçi sinema sektöründeki hızlı yükselişi,  bu yarışa yeni bir ivme kazandırmış durumda.

Kitap olarak yayınlandıktan sonra sinema perdesine yansıtılan filmler de yapımcıların dikkatini çekti ve bu yapımların sayısı artmaya başladı. Hal böyleyken konusu kitap olan ve kitaplardan uyarlanan bu filmlerden bir liste yaptık.

Bu filmlerin daha da çoğalmasını istiyoruz ve sizi TEMPO HOTELS’in 7 önerisi serisinin ilk seçkisi olan KONUSU KİTAP & EDEBİYAT OLAN 7 HARİKA FİLM ile baş başa bırakıyoruz.

Kitap krallığı gibi film krallığımızı da zenginleştirmek bizim elimizde değil mi?

1.KELEBEĞİN RÜYASI / THE BUTTERFLY’S DREAM (2013)

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği film II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan genç şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayat hikâyesini anlatıyor. Yılmaz Erdoğan ise Behçet Necatigil rolünde. Filmin müziklerini de dünyanın en büyük ikinci Star Wars koleksiyonuna sahip olan besteci ve opera sanatçısı Rahman Altın yapmıştır. Es geçilmemelidir.  

 2.OKUYUCU / THE READER (2008)

1958 Almanya’sında Michael 15 yaşında hastalanır ve 36 yaşındaki Hanna Schmitz ona yardım eder. Hikâyemiz böylece başlar.

 3.KIRIK KALP KÜTÜPHANESİ / HEARTBREAK LIBRARY (2008)

 Eun-Soo, son günlerde kitaplara karşı zarar verilen bir kütüphanede çalışan bir kütüphane görevlisidir. Bir gün, kitapların belirli bir sayfasını yırtan Jun-Oh’u suçüstü yakalar. Eun-Soo kütüphanedeki zarardan dolayı onu suçlar, ama çok geçmeden hareketlerinin arkasında yatan karmaşık hikâyeyi öğrenecektir. 

  4.AŞKIN SON MEVSİMİ / THE LAST STATION (2009)

1910 yılında 82 yaşındayken bir tren istasyonunda zatürreden ölen Tolstoy, ölümünün yüzüncü yılında çeşitli etkinliklerle tüm dünyada anıldı. Bu kapsamda Jay Parini’nin romanından uyarlanan filmde, Tolstoy ile 48 yıllık karısı Sofya arasındaki karmaşık aşkın son yılındaki hikâyesine tanık oluyoruz. Helen Mirren filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmişti. Müthiş bir filmdi.

5.PARİS’TE GECE YARISI / MIDNIGHT IN PARIS (2011)

Edebiyat ve sanatla dopdolu harika bir film daha. Her yazar zamanda yolculuk yapmak ister. Kahramanımız Gil,  gece yarısı olağanüstü bir şekilde 20.yüzyılın başlarına gidiyor.

6.KİTAP HIRSIZI / THE BOOK THIEF (2013)

Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da henüz dokuz yaşındayken bir ailenin manevi kızı olur. Çok sevdiği ailesi ve evlerinde kalan sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenen ve çok seven Liesel kitaplarla derin bir  bağ kurar.

7.SAHAF / THE BOOKSHOP (2017)

 

Penelope Fitzgerald’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Florence Green İngiltere’de küçük bir kasabada yaşayan bir kadındır. Kasabada bulunun tarihi bir evi kitapçı olarak işletmeye karar verir. Büyük bir risk alarak girdiği işte başarılı olan genç kadın, bir süre sonra kasaba halkına ödünç kitap vererek kitapçıyı bir kütüphaneye dönüştürür. Karşısına çıkan zorluklara rağmen başarılı olabilecek midir?

8. TOLKIEN ( 2019)

Tolkien, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin’in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu ediyor. Film, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen JRR Tolkien’ın yetim kaldığı çocukluk döneminden itibaren yaşamının ilerleyen dönemine uzanıyor. Tolkien’in arkadaşlık ve aşkı keşfetme hikayesi anlatılırken diğer yandan da I. Dünya Savaşı Dönemi’nde Tolkien’in yaşadıklarına değiniliyor. 

9. LÜTFEN BENİ ÖLDÜRME / STRANGER THAN FICTION (2006)

Harold Crick hayatını yalnız geçiren, obsesif kompülsif bozukluğu olan bir mali müşavirdir. Sistemin duyarsızlaştırdığı kişilerden biriside odur. Mesleği nedeniyle her şeyi hesaplar, düzenine göre aynı şekilde devam ettirir. Her şeyin olağan gittiği bir gün bir kadın sesi duymasıyla tüm düzeni değişir. Bu kadın sesi bir anlatıcıya aittir ve Harold aslında bu yazarın son kitabının ana karakteridir. Yardım aldığı edebiyat profesörünün yol göstermesiyle olan biteni anlayan Harold, bu ses sayesinde kendi isteklerine kulak verir ve obsesif kişiliğinden sıyrılmaya başlar. Hayatının en iyi dönemindeyken yazarın söyledikleri yüzünden onun peşine düşer ve Harold’ın hikayesi bu şekilde devam eder.

Siz bu listedeki hangi filmleri izlediniz? Önerilerinizi hemen yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz. 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş