O günlerden bir sabah…

Çocukluğumun geçtiği bu küçük kasabada, ailem, mahalleden arkadaşlarım ve zaman zaman da sınıftakilerle mutlu bir hayat yaşadığımı hissederdim hep. Beni hayata bağlayan değerlerin azlığına inat, durup düşünmeden mutlu olabildiğim günlerdi. Ertesi gün okul varsa erken yatılan, sabahında annemin ‘’ Şiiişttt hadi uyan kahvaltı hazııırrr’’ sesiyle erkenden kalkılan, kardeşlerim, annem ve babamla paylaşılan kahvaltı sofralarının yüreğimde kalan sımsıcak hülyası. O zamanlar ve daima kahvaltı yapılmadan evden çıkılmazdı bizim evde. Hiçbir zaman 1.derste, 2.derste hatta öğleye kadar kantinin yolunu bilmez, hiç acıkmazdım. Sağlıklı beslenmenin çekirdek aile modeliydik. Sonra annemin yaptığı çeşit çeşit omletleri seri bir şekilde mideye indirip okul yolunu tutuşum hatırımda hala dün gibi. Evimiz daima uzak kalmıştır okullara. Belki de bu sebeple sevdim kitap okumayı. Hayır, hayır. Yolda dinleyecek bir müzik çalarım yoktu, ya da uzun okul yolculuklarıma ortak olacak sesli bir kitabım. O zamanlar en güzel şey, pek de kalabalık olmayan Milas sokaklarının tarihi konakları arasından güneşli günlerde –şimdiki gibi alacakaranlıklarda değil- her zaman yürüyerek, bazen de bisikletimle okul yolunu tutmaktı. Hem de hiç sıkılmadan.

Şimdi kapatsam gözlerimi, yine güneşli bir sabahta, yine annemin sesiyle uyansam, yine omletimi kalabalık bir masada her saniyenin değerini çıkarta çıkarta paylaşsam. Zamanı durdursam izin verildiği kadar bana. Çok değil istediğim, öyle şımarıklık falan da yapmıyorum hani. Biraz daha fazla hatıra toplamak için, ŞİMDİ için.

Sahi, bu yazı canlanabilir mi hatırladıkça o güzel günleri? Hâlbuki zaman denen şey, üzerinden geçtiği yılların değil, anıların değerini arttırıyormuş. Anladım!

Bir ses uyandırdı beni o sabah

Mışıl mışıl rüyalardan masallara

Güzel hayallerden, gerçek sevgilere

Güvertesinde bir martıya ev olmuş

Karanlığında yön vermiş sabah vakitlerine…

Bir ses uyandırdı beni o sabah

Rüya değil

Buldum yüreğimde özlediğim her şeyi…

19/02/2019 Salı

İSTANBUL,304,TSA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş