-O KİŞİ- OL!

Başarılı insanların olduğu yere nasıl geldiğini dinlediğimde her zaman hayatlarının erken döneminde onlara inanan, onlara güvenen, onlara yatırım yapan birinin varlığından söz ediyorlar. İnsanlara inanan, güvenen, yatırım yapan “o kişi” ol!

Gelmiş geçmiş en başarılı karikatüristlerinden
Scott Adams’ın hikayesindeki “o kişi”
Tüm zamanların en başarılı çizgi roman yaratıcılarından biri olan Scott Adams üniversiteden 1975 yılında mezun oldu ve 1995 yılına kadar – tam 20 sene – proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, bütçe analisti, ürün müdürlüğü, yöneticilik gibi işler yaptı.

Hep karikatürist olmak istiyordu ama nereden başlayacağını bilmiyordu. Bir gece televizyonda izlediği bir animasyon, karikatür programının yapımcısı Jack Cassidy’ye mektup yazdı. 
Aklındaki tüm soruları Jack Cassidy’ye sordu. 

Jack Cassidy Scott Adams’ı ciddiye alarak bütün sorularını yanıtladığı, tavsiyeler verdiği bir mektupla karşılık verdi. 

Scott Adams önerileri dikkate alarak çalılşmalara başladı. Üzerine çalıştığı bazı karakterleri gazetelere yollamaya başladı. 1 sene boyunca denedi ama hiçbir çalışmasına hiçbir medya kuruluşu pozitif dönmemişti. Artık pes etmişti.

Jack Cassidy’den aldığı mektubun üzerinden 15 ay geçmişti. Derken posta kutusunda Jack Cassidy’den bir mektup daha buldu. Cassidy özenle yazdığı mektubunda Scott Adams’a ne durumda olduğunu soruyor, asla pes etmemesi gerektiği öğütlüyordu. 

Scott Adams daha önce hiç tanışmadığı bir insanın, hiçbir çıkarı yokken kendisini motive etmeye çalışmasını çok etkileyici buldu. Çalışmalarına devam etti ve “Dilbert” karakterini oluşturarak, “Garfield”ı yayınlayan United Media şirketinin dikkatini çekti. 

Scott Adams şu andaki başarısını Jack Cassidy’ye borçlu olduğunu söylüyor. 

Jack Cassidy gibi olalım. 

Eray Erdoğan’ın 5 MADDE bültenine üye olmak için tıklayın!  


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş